Харківська гуманітарно-педагогічна академія – один із найстаріших вищих навчальних педагогічних закладів України (1920 р.).
Структурними підрозділами академії є Харківський та Красноградський коледжі й Балаклійська філія.
В академії здійснюється підготовка фахівців за першим (бакалаврським), другим (магістерським) та третім (доктор філософії) рівнями.
За 97 років в академії і структурних підрозділах підготовлено понад 75 тисяч висококваліфікованих фахівців, про що свідчать численні відгуки, листи-подяки від керівників закладів освіти, а також управлінь і відділів освіти Харківської області, України.
25 років Галина Федорівна Пономарьова доктор педагогічних наук, професор, академік Міжнародної академії наук педагогічної освіти, академік Національної академії проблем людини, заслужений працівник народної освіти України, Почесний громадянин Харківської області очолює навчальний заклад.
В академії функціонують 17 кафедр, що здійснюють науково-методичну роботу на 4 факультетах: початкової освіти та філології, дошкільної та корекційної освіти, фізичного виховання та музичного мистецтва, педагогічної освіти.
Освітній процес забезпечують понад 380 висококваліфікованих науково-педагогічних і педагогічних працівників, 75% науково-педагогічних працівників мають науковий ступінь (доктора та кандидата наук) і вчене звання (професора та доцента).
Підготовка фахівців здійснюється за 14 спеціальностями та 15 спеціалізаціями: Початкова освіта; Дошкільна освіта; Середня освіта (Музичне мистецтво); Середня освіта (Мова і література (англійська)); Середня освіта (Фізична культура); Середня освіта (Інформатика); Соціальна робота; Спеціальна освіта; Фізична культура і спорт; Культурологія; Філологія; Психологія; Історія та археологія; Менеджмент, а також до аспірантури за спеціальностями: 011 Науки про освіту за спеціалізаціями загальна педагогіка та історія педагогіки., теорія і методика виховання; 231 Соціальна робота за спеціалізацією соціальна робота.
Академія та структурні підрозділи мають міцну матеріальну, навчально-, науково-методичну базу. Освітній процес здійснюється в 229 навчальних приміщеннях, із них: 189 аудиторій для групових занять, 3 майстерні, 7 лабораторій, 40 аудиторій для індивідуальних занять музикою, хоровий клас, конференц-зала. До послуг студентів навчально-науковий центр, 2 медпункти, бібліотека з чотирма абонементами, 4 читальні зали, 5 книгосховищ. Бібліотека академії нараховує понад 270 тисяч примірників навчальної, наукової, методичної, художньої літератури (на одного студента припадає 81 джерело), а також має достатню кількість періодичних фахових видань. Академія має 4 спортивні та 2 актові зали, 3 тренажерні та 3 зали для занять ритмікою й хореографією, 3 гімнастичні зали, 2 зали для занять із аеробіки, 4 спортмайданчики, 2 спортивно-оздоровчих комплекси з необхідним обладнанням.
Колектив академії тісно співпрацює з 32 вищими навчальними закладами України й зарубіжжя та 162 загальноосвітніми навчальними закладами, управліннями (відділами) освіти, академічними товариствами. Налагоджена й постійно розширюється співпраця з 46 державними та громадськими організаціями.
Викладачі академії постійно підвищують свій науковий та фаховий рівні.
Щорічно на базі академії організовуються й проводяться міжнародні, усеукраїнські та регіональні конференції, зокрема за планом Міністерства освіти і науки України з актуальних педагогічних проблем. У роботі конференцій беруть участь науково-педагогічні та педагогічні працівники з України, Республіки Бєларусь, Молдови, Китайської народної республіки, Польщі тощо.
Викладачі й студенти академії та структурних підрозділів постійно беруть участь у міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях.
Щорічно студенти академії є переможцями всеукраїнських олімпіад з окремих напрямів та спеціальностей, Міжнародного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
Серед студентів академії – 15 багаторазових переможців та призерів чемпіонатів світу; 12 – Європи, 40 – України, понад 100 – Харківської області й міста Харкова з 11 видів спорту.
За результатами рейтингу Міністерства освіти і науки України серед вищих навчальних закладів, щорічно колектив академії є одним із лідерів.
За значні досягнення в галузі підготовки висококваліфікованих педагогічних кадрів за останні роки навчальний заклад нагороджено:
2013 року за участь у Міжнародній виставці "Сучасні заклади освіти – 2013 року" академія відзначена дипломом та нагороджена золотою медаллю у номінації "Упровадження системи компетенцій у навчальний процес як основи якісної професійної підготовки фахівців вищої освіти";
2014 року за результатами участі у V Міжнародній виставці "Сучасні заклади освіти 2014" колектив академії удостоєний звання "Лідер наукової та науково-технічної діяльності" за високі показники в рейтинговому виставкому конкурсі.
2015 року академія відзначена Дипломом VII спеціалізованої виставки з міжнародною участю для абітурієнтів "Освіта Слобожанщини";
2015 року за результатами участі у виставці-презентації, Національному виставковому конкурсі та конкурсі з тематичних номінацій, що відбулися під час VІІ Міжнародного форуму "Інноватика в сучасній освіті" колектив академії нагороджений за видатні науково-практичні досягнення в освіті у номінації "Електронний освітній ресурс" та став лауреатом І ступеня у номінації "Інновації у створенні системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти";
2016 року за результатами участі в VII Міжнародній виставці "Сучасні заклади освіти" навчальний заклад нагороджено золотою медаллю в номінації "Інноваційні форми розвитку професійної компетентності педагогічних працівників у закладах освіти" та удостоєно звання "Лідер наукової та науково-технічної діяльності".
За результатами участі у VIII Міжнародній виставці" Сучасні заклади освіти – 2017" Комунальний заклад "Харківська гуманітарно-педагогічна академія " Харківської обласної ради нагороджено:
- золотою медаллю в номінації " Упровадження системи компетенцій у навчальний процес як основи якісної професійної підготовки фахівців вищої освіти»»;
- золотою медаллю в номінації «Компетентнісний підхід – основа якості змісту навчально-виховного процесу в закладах освіти";
- дипломом гран-прі "Лідер наукової та науково-технічної діяльності".
За результатами участі у VIIІ Міжнародному форумі «Інноватика в сучасній освіті»: дипломом за активну участь в інноваційній діяльності.
В академії проводиться широка позааудиторна робота, до якої залучаються викладачі та студентська молодь. Пріоритетним завданням даного напряму є орієнтація на нову стратегію виховання як багатокомпонентну та багатовекторну систему, яка великою мірою формує майбутній розвиток Української держави. Професорсько-викладацький склад, адміністрація забезпечують повноцінне національно-патріотичне виховання молоді, соціалізацію особистості, формування здорової нації та створення умов для повноцінного розвитку студентської молоді.
В академії та структурних підрозділах навчаються 196 дітей пільгових категорій. Із них 76 студентів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Усі ці студенти знаходяться під постійною опікою адміністрації, викладачів та особисто ректора академії.
Традиційно серед завдань виховної роботи є: розвиток ефективної системи становлення особистості, формування соціально-зрілої творчої молоді, громадян України. Для вирішення зазначених завдань студенти академії та структурних підрозділів постійно беруть участь у масових заходах, серед яких традиційними стали: участь у соціальному проекті "Харкову – здорові покоління"; флешмоб до Міжнародного дня студентів; телевізійний проект "Битва вузів"; участь у міській екологічній акції "Зелена толока"; активна участь у проекті "Терези свідомості – інше життя".
2014 року колективами нашої академії та Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії було започатковано спільний проект "Схід і Захід разом" у рамках якого здійснюється обмін викладачами та студентами.
В умовах складної соціально-політичної ситуації в країні колектив викладачів та студентів намагається всіма зусиллями й можливостями допомогти тим, хто постраждав від сепаратизму: учасникам АТО, переселенцям, усім, хто потребує підтримки. Щороку викладачі та студенти організовують благодійні акції з метою збору необхідного задля допомоги переселенцям із зони АТО, студентам-мешканцям Луганської та Донецької областей.
Із метою гідного вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій та Дня захисника України, Дня козацтва щорічно проводяться масові виховні заходи, у яких беруть участь науково-педагогічні та педагогічні працівники й студенти академії та структурних підрозділів.